Gréckokatolíci na Slovensku
Byzantine Catholic Church in Slovakia

 

FONTY

 


Cyrilské truetypové fonty pre cirkevnú slovančinu a staroslovienčinu
(pre windowsy a linuxy) - na download

 

Izitsa (Cirknov.ttf) - cyrilský truetypový font, chýba mu, žiaľ, písmeno ž. Rozloženie znakov je v podstate ako na slovenskej klávesnici (dĺžne sú ako ostrý prízvuk), príjemne sa s ním pracuje. Bez problémov beží pod windows95 a windows98 vo worde 95 (7.0), Pagemakeri ...  Vo worde 97 a vyššom sa však vyskytujú problémy s niektorými znakmi (staršie verzie wordu pracujú bez problémov). WinXP takisto robí problémy s niektorými znakmi. O linuxe zatiaľ žiadne poznatky nemáme. Problém môže byť so zahrnutím do PDF dokumentov (pri niektorých znakoch). Písmená s akcentmi je lepšie písať na dva razy, osobitne písmeno a potom osobitne akcent.  (veľkosť 68 kb)

Ukážka fontu Izitsa (Cirknov.ttf)

 

Irmologion, Triodion, .... - bohatý súbor fontov s jednotným kódovaním v UCS-8 (Unified Church Slavonic Standard 8-bit). Stiahnuť sa dajú zo stránky www.irmologion.ru/fonts.html aj s množstvom dokumentácie. Tieto fonty sú nakódované ako ruská azbuka, na písanie sa preto dá dobre použiť upravená ruská klávesnica. Sú vhodné aj na sadzbu. K fontom je aj podrobný ruský komentár a tabuľka kódovania (založená na ruskej klávesnici). Z tejto adresy sa dá stiahnuť aj staršia verzia tohto fontu. Mal by fungovať bez problémov v akomkoľvek windowse i linuxe a v akomkoľvek programe. Dá sa zahrnúť do PDF.

Ukážka súboru fontov Irmologion

Na stránke www.irmologion.ru nájdete aj viacero ďalších cyrilských fontov so zhodným kódovaním podľa štandardu UCS-8 (Unified Church Slavonic Standard 8-bit) (TTF i Type 1), podrobnú dokumentáciu, nástroje uľahčujúce písanie a sadzbu textov v cirkevnej slovančine.

 

Ponomar - súbor fontov OTF i TTF s kódovaním Unicode. Odporúčaná možnosť. Stiahnuť sa dá zo stránky https://sci.ponomar.net/fonts.html Font graficky vychádza zo súboru fontov Irmologion, resp. Hirmos, ale bol prekódovaný do Unicode. Písanie si vyžaduje osobitnú cirkevnoslovanskú klávesnicu, font ale zaručuje kompatibilitu so všetkými Unicode fontmi. Výhodou je, že obsahuje aj znaky pre staroslovienčinu (nosovky...) a rôzne grafické symboly používané v cyrilských knihách. Obsahuje aj Unicode font na hlaholiku. Na stránke https://sci.ponomar.net nájdete aj viacero nástrojov uľahčujúcich prácu s cirkevnoslovanským písmom (klávesnice, konvertory z UCS-8 a HIP, virtuálnu klávesnicu, rozšírenie pre LibreOffice...). Fonty sa dajú zahrnúť do PDF.

 

Orthodox - súbor fontov TTF i Adobe Type1. Najnovšia verzia vznikla na základe tzv. jednotného cirkevnoslovanského štandardu (UCS-8). Existuje v dvoch variantoch - normálnej a širšej (Loose). V starej verzii majú osobitné kódovanie, veľmi podobné ruskej klávesnici, nie však totožné so súborom fontov irmologion. Vo win95 a 98 budete možno musieť upraviť súbor win.ini. Podrobnosti sú v priloženej dokumentácii (je po rusky). Mal by fungovať v každej verzii wordu (6 a vyššie). Stiahnuť si ich môžete z http://www.orthonord.orthodoxy.ru/fonts/orthodox.htm alebo zrkadla na http://www.arh.ru/~naa/fonts/orthodox.htm. Dá sa zahrnúť do PDF.

Ukážka fontu Orthodox

 

JuhasevicP (juhasevicp.zip) - jednoduchý rez (typ) písma Juhasevič na zápis textu v cyrilike (imituje rukopis Jána Juhaseviča). Obsahuje všetky znaky cirkevnej slovančiny podľa M. Smotrického, ale aj niektoré staršie znaky prítomné v rukopisoch 16.–19. storočia, je teda bohatší o niektoré titly a ligatúrne znaky (zliatie viacerých písmen do jedného znaku). Rozloženie znakov na klávesnici je urobené podľa slovenskej klávesnice, pri písaní ale treba mať nastavenú anglickú klávesnicu. Text sa dá písať bez prepínania fontov a výhradne pomocou základných klávesov. (Podrobnosti priložené v PDF súbore.) K cyrilskému textovému fontu existuje aj notový font.

Veľkosť: 98 kb   Aktuálna verzia: 1.00 (2006-10-04)   juhasivecp.zip                © Dávid Pancza

Licenčné podmienky pre použitie súboru fontov Juhasevič:
    © Dávid Pancza
    a) Fonty sú zadarmo a ich použitie v súlade s účelom, na ktorý boli vytvorené, nie je obmedzené.
    b) Je zakázané tieto fonty predávať a pridávať do softwarových balíkov. (Ak by ste tak chceli urobiť, kontaktujte autora.) Rovnako je zakázané ponúkať ich na stiahnutie z iných stránok bez výslovného súhlasu autora.
    c) Upravovanie fontov, zmeny prstokladu a vytváranie vlastných verzií nie je obmedzené, pokiaľ sa dodržia body a), b). Ak chcete upravovať a vylepšovať fonty, bolo by želateľné kontaktovať pritom autora.

    Kontakt na autora:

 

 

Tabuľka cyrilskej abecedy.

Návod ako inštalovať fonty do OS Windows a do linuxu.


Grécky truetypový font pre klasickú gréčtinu
(pre windows a linux) - na download

Bwgrkl.ttf - jednoduchý font pre klasickú gréčtinu. Obsahuje všetky prídychy a prízvuky. Rozloženie kláves je špecifické. (veľkosť 30,6 kb)

 

Návod ako nainštalovať fonty do OS Windows a do linuxu.

 

>>>  Notové fonty  >>>

 

 

Gréckokatolíci na Slovensku


Index > Fonty (pre windows a linux)

(c) 1999 - 2007 www.grkat.net   Posledná úprava: 14.11.2007, čiastočne doplnené 31.12.2018 andreios

font, fonty, typ písma, rez písma, cyrilika, cirkevná slovančina, cirkevnoslovanské, staroslovienčina, staroslovančina, starosloviensky, typografia, sadzba, fonts cyrillic church slavonic, old slavonic, church slavic, glagolitic, glagolica, hlaholika, greek, ttf, otf, OpenType and TrueType fonts, pfm, true type, type1, type 1, linux, windows, linuxy, windowsy, lin, win, widle, windoze