Damask - mesto sv. Pavla

Krátky cestopis s fotografiami

 

Tesne pred sviatkami Narodenia Pána 2008 sa mi naskytla možnosť navštíviť Damask – mesto sv. apoštola Pavla. Chcem sa podeliť o zopár postrehov z tejto krátkej, ale intenzívnej a veľmi obohacujúcej cesty.

Po prílete do Damasku (leteli sme veľmi príjemne priamym lietadlom z Viedne) sme sa zrazu ocitli v inom svete. Sýria – socializmus v islamskej verzii. Miestami som sa cítil, akoby som sa vrátil 25 rokov dozadu. Po vyplnení všetkých imigračných kariet (dodnes nechápem, na čo nám boli, keďže ich nikto od nás pri odchode nechcel) sme sa dostali do zmenárne. Veľmi príjemne ma prekvapilo, že kurz bol výhodný a poplatky úplne minimálne. Ďalšie príjemné prekvapenie bol taxík. Jeden nosič batožiny nás zaviedol k búdke, kde sme povedali, do ktorého hotela chceme ísť. Hneď nám povedali cenu, zaplatili sme ju a vydali sa na cestu. Okolo cesty pár stromov a kde-tu polia či farmy, ale väčšinou pustatina, všetko suché a hnedé.

Damask (niekedy tiež Damašk, arab. Dimašq) je štvormiliónové mesto, s predmestiami dokonca vyše šesťmiliónové. Nové časti sú čiastočne panelákové a čiastočne klasické domčeky. Všade sú obrazy prezidenta, ktorý, mimochodom, je synom predchádzajúceho prezidenta (čiže akási „dedičná demokracia“) a existuje tu len jedna skutočná politická strana. Pri všetkých štátnych budovách sú vojaci so samopalmi, ale nikdy sme sa nemali pocit ohrozenia ani blízkosti vojny.

Hneď prvý deň sme mali dohodnuté stretnutie s gréckokatolíckym patriarchom Gregorom III. Lahamom, ktorý nosí titul patriarcha Antiochie a celého Východu, Alexandrie a Jeruzalema. Damask je jedným z jeho sídel, keďže zo starobylej Antiochie ostali len zrúcaniny. (Ďalšie sídlo patriarchu je v Libanone, občas sa zdržiava aj v Egypte.) Melchitský gréckokatolícky patriarcha Gregor III. je duchovným protektorom rytierskeho rádu sv. Lazára z Jeruzalema, ktorý má svoj priorát aj na Slovensku. Cieľom rádu je charitatívna činnosť a tiež podpora kresťanov na Blízkom Východe. Práve záležitosti tohto rytierskeho rádu mi umožnili navštíviť mesto sv. Pavla – robil som totiž tlmočníka môjmu kamarátovi, kaplánovi rádu, pri jednaniach s Jeho Blaženosťou Gregorom III. Stretnutie na patriarcháte bolo veľmi srdečné; vôbec každé stretnutie s patriarchom Gregorom bolo pre mňa vždy veľkým a obohacujúcim zážitkom. Po jednaní nás ešte pozval na obed a na kávu.

 

Nádvorie melchitského gréckokatolíckeho patriarchátu v Damasku.

 

Poobedňajšia káva sa podávala v tomto nádhernom salóne.

 

Na audiencii u Jeho Blaženosti, Gregora III., patriarchu Antiochie a celého Východu, Alexandrie a Jeruzalema.

 

Gréckokatolícka patriarchálna katedrála Zosnutia presv. Bohorodičky v Damasku

Gréckokatolícka patriarchálna katedrála Zosnutia presv. Bohorodičky v Damasku.

 

Zopár záberov z vnútra katedrály.

 

 

 

 

 

 

 

Kristus Pantokrator (Vševládca) v kupole.

 

Prestol vo svätyni.

 

Bohorodička v centrálnej apside svätyne.

 

Traja mládenci v ohnivej peci (v bočnej apside svätyne).

 

Podobenstvo o márnotratnom synovi. Jedna z ikon na stene katedrály.

 

 

>>> pokračovanie >>>

 


Gréckokatolíci na Slovensku

   
   

Index > Texty > Rôzne > Damask - mesto sv. apoštola Pavla (1, 2, 3, 4)

(c) www.grkat.net   30.12.2008 andreios