Náš pobyt v Grécku

Fomov dovolenkový cestopis

 

 

Bolo to 12 pekných dní. Zažili sme veci príjemné i nepríjemné. Prileteli sme na letisko do Thessaloník, potom sme ešte pokračovali na juh asi 86 km do letoviska Leptokaria, ktoré má asi 7000 stálych obyvateľov – tento počet je v sezóne niekoľkokrát prekročený počtom turistov. (Leptokaria v preklade znamená „drobné oriešky“, ak sa vás v obchode predavačka opýta, či nemáte nejaké to„lepton“, má na mysli drobné). V Leptokarii nie je nič extra zaujímavé okrem cerkvi postavenej v r. 1965. Síce žiadna história, ale bola nádherná, zvnútra komplet popísaná ikonami, zvonku to nebolo žiadne ufo, ako sa u nás často stáva. V sobotu sme zažili aj sobáš – nevesta Oxana, ženích Dionýz. Oni vošli do chrámu spolu s kňazom ako prví, až potom sa nahrnuli do vnútra ostatní svadobčania. Koruny, ktoré mali snúbenci v priebehu obradu na hlavách, boli spojené asi meter dlhou stuhou. Pripadalo mi to, akoby všetci zúčastnení čakali, kým sa to skončí a poď ho na hostinu. Neskôr som si ale mienku o obyvateľoch Leptokarie (a vôbec Grécka) poopravil. Gréci do svadieb vrážajú celoživotné úspory, neskôr sme v Solúne (v ktorom sme boli zhodou okolností zase v sobotu) videli ozaj vydumanú svadobnú výzdobu chrámu.

 

 

 

 

Leptokaria - chrám sv. Mikuláša

 

Negatívne zážitky sa týkali troch oblastí  súvisiacich s cestovnou kanceláriou v Leptokarii s názvom Vileton – vyhnite sa jej širokým oblúkom. Ceny výletov predražené, vodič autobusu, ktorý nás vozil po výletoch, bol neochotný a bezohľadný a mladučká sprievodkyňa svojou neschopnosťou prekonávala aj najbujnešiu fantáziu (len na ukážku pár príkladov z jej výkladov: ikonopiseckú dielňu označila ako „ikonáreň“, „dedinka Dion dostala svoj názov podľa hlavného boha, ktorým bol Dius“, z Bukefala, koňa Alexandra Macedónskeho urobila Kutefala, o sv. Efrémovi hovorila v lokále ako o Efréme, ale aspoň vedela, že to bol chlap a nie žena. Neskôr sme totiž išli „k svätému Paraskievemu“a až po pol dni sa holka zdohádala, že to je žena – to asi pod vplyvom srbského sprievodcu, ktorý šiel v tom istom autobuse so srbskou časťou turistov. Ďalšie perly:  „ ... sv. Efrém sa modlil k bohom...“, keď mala prekladať na Meteore anglický výklad tamojšej sprievodkyne, tak prosím pekne, ak by ste to nevedeli, tak za ikonostasom sa nachádza sakristia, biskupský sedes bol zhotovený z wood and ivory – čiže podľa našej sprievodkyne z dreva a kovu, čo na tom, že ivory je slonovina a nie kov. Asi sa jej to poplietlo s iron, čo je ale železo. Zato stále hojne komentovala, čo vidíme z autobusu po stranách cesty: tabak, olivy... – to by som ešte celkom pochopil, našinec nemusí vedieť ako vyzerajú spomínané plodiny, veď ich pozná iba z pultov predajní, na plantáži je to niečo iné, rád sa nechá poučiť, ale keď sme boli upozornení na to, že môžeme vidieť zelené stromčeky, moja zúrivosť kulminovala). Skrátka hrôza a des. Nechápem ako sa takáto osoba vôbec dostala k sprievodcovskej činnosti. Že mala problém i s rodnou slovenčinou (pády, slovná zásoba), to bol už len detail. Toto celé nás dosť ničilo, musel som sa veľmi ovládať.

 

 

Veľká Meteora - interiér hlavného chrámu

 

Tieto skúsenosti len urýchlili naše snahy urobiť si nejaký výlet vo vlastnej réžii. Tak sme sa odhodlali požičať si skúter na 24 hodín a pobehať okolie bližšie i vzdialené. Ešteže mala Nikoletta  európsky vodičák, tam mala vyznačené oprávnenie aj na malú motorku. Drvivá väčšina Grékov jazdí na motorkách bez prilieb. Po minútovej inštruktáži večer v požičovni som sa odhodlal na to sadnúť. Ďalší deň sme strávili na našej motorke, až nás večer boleli časti, na ktorých sa sedí. Ale bol to najkrajší deň našej dovolenky. Najprv sme vyrazili do malebnej horskej dedinky Panteleimon, bolo ráno, takže tam nebol ani turista, potom do križiackej pevnosti Platamonas a potom sme mali na programe pár kláštorov na Olympe. Mapu sme mali dosť biednu, ale nakoniec sme všetko našli. Prvým bol kláštor sv. Dionýza Olympského, z turistov tam bola asi len jedna štvorčlenná rodinka a inak nikto.

 

Pevnosť Platamonas

 

 

 

 

Nový Dionysios

 

 

 

 

>>> pokračovanie >>>

 


Gréckokatolíci na Slovensku

   
   

Index > Texty > Rôzne > Fomov cestopis z Grécka (1, 2, 3)

(c) www.grkat.net   01.09.2008 andreios

NAJ.sk

Olympská riviéra, dovolenka na Olympskej riviére, tipy na výlety, čo by ste mali vedieť. Pravoslávne kláštory a kostoly v Grécku, fotografie, fotogalérie. Architektúra, cestopis, tip na dovolenku, prázdniny. Kultúra, umenie, pamiatky v Grécku pri mori.