GRÉCKO 2005

Fotoreportáž s krátkym komentárom a malým rýchlokurzom gréčtiny.

 

V strede leta roku Pána 2005 som mal možnosť pobudnúť v Grécku - na kurze novogréckeho jazyka, ktorý bol spojený so spoznávaním gréckej kultúry a Gréckej pravoslávnej cirkvi. Päťtýždňový pobyt v Aténach pre dvadsať študentov a profesorov teológie z rímskych univerzít pripravila a sponzorovala Grécka pravoslávna cirkev prostredníctvom svojej vydavateľsko-misionársko-charitatívnej organizácie Apostoliki Diakonia (Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος). Okrem získania základných vedomostí z jazyka sme mali možnosť vidieť kusisko nádherného Grécka.

 

--------------------------------- + ---------------------------------

Gréckokatolícka katedrála presvätej Trojice v Aténach

 

Ako správny gréckokatolík nemôžem nezačať gréckokatolíckou katedrálou, i keď do tej nás nezaviedli Gréci a jej návšteva ani nebola v programe nášho pobytu; našli sme ju sami. Je zasvätená presvätej Trojici (Αγία Τριάδα) a je to klasický grécky chrám, so všetkým, čo k tomuto pojmu patrí - azda okrem detského ihriska, ktoré je inak v Grécku skoro pri každom farskom chráme. Má "spisovne" pôdorys do tvaru rovnoramenného kríža, tri apsidy a jednu centrálnu kupolu.

 

 

 

Aj vnútorná výzdoba zachováva logiku a usporiadanie, ktorú majú byzantské chrámy. Bohorodička v apside svätyne, Kristus Pantokrator obklopený nebeskými mocnosťami v kupole. (Na rozdiel od slovanských chrámov grécke chrámy majú ikonu chrámového sviatku vľavo od ikony Bohorodičky.)

 

 

 

 

>>> pokračovanie >>>

 


Gréckokatolíci na Slovensku

   
   

Index > Texty > Rôzne > Grécko 2005 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11)

(c) www.grkat.net   28.08.2005 andreios