RUSKO 2007

Fotoreportáž s krátkym komentárom

 

Не легко понять, но легко влюбиться.
Nie je ľahké pochopiť, ale je ľahké sa zaľúbiť.

 

Týmto mottom, vystihujúcim Rusko, by som si dovolil začať svoju krátku reportáž z mojej tretej cesty do Ruska. Bola podstatne menej dobrodružná než moja prvá cesta na Svätú Rus, možno preto, že jej cieľ bol pracovný a všetko bolo dopredu zabezpečené. (Alebo je to tým, že už starnem?) Napriek tomu pobyt v krajine, ktorej kultúra a história je preniknutá kresťanstvom byzantsko-slovanského obradu, priniesol mnohé zaujímavé zážitky.

Skoro celý čas svojho krátkeho pobytu (necelých 10 dní, a verte, že je to málo) som strávil v Moskve. Popri práci alebo lepšie povedané po nej som mal možnosť aj pochodiť trochu po meste, najmä po chrámoch a čo-to nafotiť. Ruská chrámová architektúra je typická najmä zlatými kupolami v tvare cibule (na rozdiel od gréckych pologuľovitých kupol). Symbolizujú vraj horiacu sviecu – modlitbu.

 

 

 

Jedna z cerkví v strede Mosky s drevenou farou. Drevené domy sú úplne bežné, a to aj v centre mesta.

 

 

--------------------------------- + ---------------------------------

Храм Христа Спасителя – Chrám Krista Spasiteľa

 

Katedrálny chrám moskovského patriarchu. Pôvodný chrám bol posvätený v r. 1883 ako poďakovanie za Božiu ochranu a pomoc za napoleonskej vojny r. 1812. Zúrivým represiám komunistickej moci neušiel ani tento nádherný chrám (popri tisíckach ďalších), J. V. Stalin ho dal zbúrať koncom roka 1931. Komunisti chceli na jeho mieste postaviť Palác sovietov (jeho návrh pripomínal Babylonskú vežu), ale plán sa nepodarilo zrealizovať. Napokon v r. 1958 postavili na mieste bazén. Začiatkom 90-tych rokov ožilo mohutné hnutie za obnovu chrámu. Práce na chráme a jeho výzdobe boli definitívne zakončené v decembri 1999. Postavili a vyzdobili ho presne tak, ako vyzeral pred zničením. Chrám je pre Rusov zároveň symbolom vzkriesenia kresťanstva v Rusku.

 

 

Túto fotografiu si môžete stiahnite ako pozadie na pracovnú plochu (desktop wallpaper) - 1024 x 768, 1280 x 960 a 1200 x 800.

 

 

Viac o histórii i súčasnosti chrámu môžete nájsť na www.xxc.ru.

 

 

Niekoľko pohľadov na Moskovský kremeľ

 

 

Zvonica cára Ivana Hrozného.

 

 

>>> pokračovanie >>>

 


Gréckokatolíci na Slovensku

   
   

Index > Texty > Rôzne > Rusko 2007 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8)

(c) www.grkat.net   12.08.2007 andreios

Pravoslávne kláštory a kostoly v Rusku, fotografie, fotogalérie. Ruská pravoslávna cirkev. Kostol, kláštor v Moskve. Architektúra, cestopis, tip na dovolenku, prázdniny. Kultúra, umenie, pamiatky v Moskve.